Minsk’e Ne Zaman Gidilir?

Minsk kuzeyde olmasına rağmen ılıman bir şehirdir. Her mevsim seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Açık hava etkinliklerine katılmak ve Kuzey’in sıcaklığını yaşamak için Minsk’e ne zaman gidilir? Sorusunun cevabı en uygun zaman Haziran’dan Eylül’e kadardır. Şubat ve Mart, romantik bir atmosfere sahip seyahat programlarına alternatif olabilir.

Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’e girer girmez şehrin geniş ve uzun sokakları düzenli ve düzenli yapıları ile dikkat çekiyor. İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören bir şehirde gördüğünüz hemen hemen her şey 1950’lerden sonra ya restorasyonla korunmuş ya da sıfırdan yeniden  inşa edilmiştir. Bu nedenle geniş nefes alma alanı ve yapısı uyum içindedir.

Yaz Mevsiminde Daha Güzel

Böyle organize bir şehrin “sıkıcı” olduğunu düşünmeyin. Minsk küçük bir başkent ama özellikle yaz aylarında gezmek ve güzel vakit geçirmek için birçok seçenek var. Minsk hakkında duyduğum en iyi kelime “Minsk ölmedi”. Evet, Minsk uzak bir şehir ve onu sevmek için doğru anahtarı bulmanız gerekiyor. İşte Minsk’i keşfetmek için bazı ipuçları.

Bağımsızlık Caddesi

Sovyetler Birliği’nden ayrılan ülkeler her zaman kendi tarzlarında bunu insanlara hatırlatıyorlar. Minsk’e ne zaman gidilir? Sorusunun yanında Minsk’te nereler gezilir sorusu sorulmalıdır. Bu caddede Koca bir binada kendinizi küçük hissederken Beyaz Rusya atmosferinin tadını çıkarabileceğiniz yerlerden biri de Minsk’in 15 km’lik ana caddesi bağımsızlık caddesidir.

Son 50 yılda büyüyen sokak isimleri geçmişte birçok kez değişti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sokaklara Stalinist  binalar inşa edildi. Bağımsızlık Caddesi’nde yürürken, alışverişten restoranlara, kafelere, ünlü binalara ve Minsk’teki cazibe merkezlerine kadar çeşitli noktalar bulacaksınız. Her mevsim güzel olan bu caddede  Aziz Simon ve Helena Kilisesi, Belediye Binası, Parlamento Binası, KGB Merkezi, Merkez Postanesi, Belarus Devlet Üniversitesi sadece birkaç örnektir. Hükümet binasının önündeki Lenin heykeli Minsk’teki en ünlü eserlerden biridir. Bu heykele “Lenin on Scooter” yani “Scooter`a Binen Lenin” de deniliyor. Çünkü heykele yandan bakıldığında Lenin bir Scooter`ın üzerinde gibi gözüküyor

Zafer Meydanı

Şehrin merkez noktası; Zafer Meydanıdır. Minsk seyahatinizde muhtemelen birden fazla kez uğrayacağınız bu meydan, Bağımsızlık Caddesi`nin de kesişim noktalarından. Minsk’e ne zaman gidilir sorusuna yaz ayları diye cevap vermiştik fakat Minsk kış aylarında da ayrı bir romantizmi olan  şehirdir.

 

 

admingecehayati (administrator)

Minsk gece hayatı

Related Posts

Belarus Turizm  

Temmuz 7, 2022

Minsk Rehber 

Temmuz 3, 2022

Belarus Rehber 

Temmuz 2, 2022

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gece Hayatı